Tény, hogy a természetben emberi segítség nélkül is kikelnek a tojásokból a kiscsibék, legalábbis bizonyos százalékban. Számos érv szól azonban a mellett, hogy igénybe vegyük a technológia vívmányait, és kontrollt gyakoroljunk a folyamat felett.
Így ugyanis már a tojások kiválasztása felől is mi magunk dönthetünk, és maximális biztonságot garantálhatunk a kiscsibéknek életük első napjain, amikor a legvédtelenebbek. Néhány kellékre természetesen szükség van ahhoz, hogy mindebbe belevághassunk. A jó hír az, hogy az AnivetDirect kínálatában a keltetés eszközei kivétel nélkül megtalálhatók.
Mit kell beszerezni az otthoni tojáskeltetéshez?
A sikerhez nélkülözhetetlen egy jó minőségű keltetőgép. Egy ilyen eszköz folyamatosan ideális hőmérsékletet és páratartalmat tud biztosítani a tojások számára. Léteznek manuális és automatikus forgatású gépek is, utóbbiak használata értelemszerűen kényelmesebb, de cserébe valamivel drágábbak is.
Praktikus beszerezni egy tojáslámpázót is, amivel a tojások fejlődésének ellenőrzésére nyílik lehetőség. Páramérővel szüntelenül tudjuk monitorozni azt, hogy milyen a keltetőgépben a páratartalom. Ha igénybe vesszük mindezen eszközöket, akkor kiváló kelési arányt érhetünk el.
Ezek az első teendők, ha tojáskeltetésre adjuk a fejünket
Az előkészítési fázis során tartsuk szobahőmérsékleten a tojásokat. Erre addig van szükség, amíg el nem éri a keltetőgép az elvárt hőmérsékletet és páratartalmat. Inkubáció során a hőmérsékletnek 37,5 foknak kell lennie, míg a páratartalom jó, ha ekkor 45-55 százalék között mozog. Amikor elérkezik a bújtatási szakasz, akkor ezt a számot 65 százalékra növelhetjük.
Mindenképpen csak tökéletes épségnek örvendő, legfeljebb 7-10 napja begyűjtött tojásokat tegyünk a keltetőgépbe. Jó, ha a formájuk is egyenletes. A repedt héjú, deformált tojások korántsem ideálisak.
Ezekre kell még figyelni a keltetés kapcsán
Egyáltalán nem mindegy az sem, hogy hova helyezzük a keltetőgépet. Legyen stabil hőmérsékletű, huzatmentes környezetben.
Célszerű időről időre ügyelni arra, hogy az automata keltetőgép valóban megforgatja-e a tojásokat a szükséges időközönként. Ha nem, akkor ezt manuálisan kell megtenni naponta két alkalommal, így fognak tudni egyenletes ütemben fejlődni az embriók.
További hasznos tanácsok
A kiscsibéknek meleg és biztonságos helyre van szükség ahhoz, hogy hamar meg tudjanak erősödni. Fontos, hogy legyen lehetőségük a zavartalan pihenésre is.
Jó gyakorlat a keltetési napló vezetése. Ebben célszerű feljegyezni a keltetési adatokat, azaz a hőmérsékletet, a páratartalmat és a tojásforgatásokat is, no és persze a kikelési eredményeket. Így értékes összefüggésekre tehetünk szert, amit felhasználhatunk a következő keltetés alkalmával, és maximalizálhatjuk a kelési arányt.