Érdemes néhány szót ejteni a pergolákról, ugyanis ezek a kültéri, árnyékot adó építmények manapság igen népszerűek. Nem véletlen ez, hiszen rendkívül sokoldalúan felhasználhatóak, legyen szó teraszról vagy kocsibeállóról, netán egy kerti konyháról, egy könnyű pergola megoldást jelent.
Azonban nem árt néhány dologgal tisztában lenni, mielőtt elkezdnénk megtervezni a sajátunkat. A régi időkben a pergola fából készült, árnyékolóként pedig növényekkel körbefuttatva találkozhattunk vele.
Azonban ma már modern, ugyanakkor természetes hatású Nívó fémpergolák is elérhetők. Ezeknél az árnyékot növények helyett mozgatható lamellák adják. A fával ellentétben pedig egy könnyen karbantartható, időtálló megoldást mondhatunk magunkénak, ha emellett döntünk.
A pergola tervezése
Első lépésként azt kell meghatároznunk, hogy milyen céllal épül, és milyen funkciókat lát majd el. Lehet egy különálló építmény a kertben, és funkcionálhat kerti konyhaként vagy kiülőként is. Csatlakozhat a lakóépülethez teraszként, vagy akár autóbeálló is épülhet belőle. Tetszetős megoldás lugas felfuttatásához is.
A következő lépés a méret meghatározása, ha autóját szeretné védeni, akkor annak a méreteihez érdemes igazítani, vagy építhetünk kicsit nagyobbat, hogy autóváltás esetén se érjen minket bosszúság. Terasz tervezésekor a ház adottságait, méreteit és stílusát, illetve ezek mellett saját igényeinket vegyük figyelembe. Ha kerti kiülő vagy konyha megvalósítása a cél, akkor azon érdemes elgondolkodni, hogy általában hány személy fogja használni ezeket, és hogy milyen kerti bútorokkal szeretnénk majd berendezni.
Érdemes minden kérdést körbejárni, hogy ne utólag érjen bennünket csalódás a nem megfelelő méret kiválasztása miatt.
Előkészítő feladatok a pergola építéséhez
Ha már megvan a pergola pontos helye, akkor vizsgáljuk meg a talaj minőségét a megfelelő alap elkészítéséhez, és határozzuk meg a tájolást az optimális árnyékoláshoz.
A lábakat a stabilitás érdekében betontuskóba vagy öntött, monolitból készült alapra tegyük. Válasszunk burkolatot, mely kiülő esetén lehet kültéri járólap vagy modern WPC. Autóbeállónál ezzel szemben teherbíró térkő vagy kavicsalap ajánlott. Füves, földes aljzat csak abban az esetben maradjon, ha kerti lugast szeretnénk építeni.
Anyagát tekintve választhatjuk a klasszikus fát is, viszont akkor számolnunk kell a rendszeres karbantartással, ami 2-3 évente, csiszolást és újrafestést jelent. Amennyiben szeretnénk futónövényeket is telepíteni a pergola köré, egy idő után lehetetlenné válik a folyamatos fenntartás, így minőségromlás következhet be, amennyiben fapergolát választunk.
A modern fémpergolákkal ezek a problémák elkerülhetők, hiszen ezek nemcsak egyedi méretben és többféle színben, hanem könnyű és gondozást nem igénylő alumíniumból készülnek. Masszívak, és ellenállnak az időjárás viszontagságainak. A tetőként szolgáló polikarbonát-fedés és a lamellák kellemes, árnyékos hellyé varázsolják udvarunk díszét.