A testépítők és azok a sportolók, akik minél előbb szembetűnő eredményeket szeretnének, sportteljesítményük növelése és anyagcserére gyakorolt hatásai miatt gyakran hívják segítségül a kreatint.
Felmerül a kérdés, hogy szükség van-e a kitűzött célok eléréséhez erre az étrend-kiegészítőre, és valóban segíthet-e a teljesítmény fokozásában. Sok tévhit él a kreatinnal kapcsolatban a sportolókban, így megpróbáljuk tisztázni ezeket, hogy megtudhasd, biztonsággal szedheted-e.
Ismerd meg a kreatin hatásait, pótlásának jelentőségét! Ha pedig úgy döntesz, szükséged van rá a teljesítményed érdekében, hívd segítségül a BodySelect aminosav tartalmú táplálékkiegészítőket!
Mi az a kreatin, és miért van rá szükség?
A kreatin a szervek, szövetek, így az izmok alapkövetit jelentő fehérjéket felépítő aminosavak egyike, amely a szervezetben elsősorban az izmokban, szabad kreatin vagy foszfokreatin formában halmozódik fel. Szerepet játszik azok működtetésében, vagyis a mozgásban, befolyással van az energia-anyagcserére, felelős az ahhoz szükséges ATP szintjének gyors helyreállításáért.
Intenzív gyakorlatok, erősítő edzés során, amikor nagyon magas és azonnali az energiaigény, a kreatin az alapvető energiaforrás. Nem esszenciális aminosav, vagyis a szervezetben más aminosavakból szintetizálódik, így ennek okán pótlására nincs szükség, de a teljesítményre gyakorolt hatásai miatt mégis sokan pótolják mesterséges forrásokból, gyakran fehérjeporokkal kombinálva, mivel növelheti az izmok foszfokreatinszintjét.
Mennyi kreatinra van szükség?
A szervezetben természetesen jelenlévő kreatin mennyisége körülbelül 10 másodpercnyi nagy intenzitású mozgáshoz elegendő, étrend-kiegészítővel pótolva azonban akár 30%-kal is növelhető.
Táplálékkiegészítőkben több formája ismert, a legegyszerűbb, leginkább alkalmazott és legolcsóbb típus a kreatin-monohidrát.
Javasolt mennyisége napi 3-5 g, bár a korábbi gyakorlatnak megfelelően vannak, akik az ún. töltési fázisokban napi 20-30 g-ot is fogyasztanak belőle, de nem bizonyított ennek nagyobb hatékonysága, a kisebb napi adagokkal is hasonló eredményeket érhetünk el. Ez az adag biztonságos, nem mutattak ki negatív hatásokat. Előfordulhat azonban a vízvisszatartó hatása miatt kisebb mértékű súlygyarapodás, illetve nagyobb adagok esetén gyomorpanaszok
Kinek javasolt a kreatin pótlása?
Minden olyan sportágban aktív sportolók körében népszerű, ahol az események kevesebb, mint 30 másodperc alatt zajlanak, mivel pillanatnyilag fokozhatja az izomtömeg és az erő növekedését, illetve a versenyen nyújtott teljesítményt. Ilyen sportágak a sprintfutás és -úszás, a súly- és erőemelés. Pótlása javítja a gyorsaságot, valamint az ugrásmagasságot, így a focisták és kosárlabdázók is előszeretettel fogyasztják.
Amennyiben időszakos, nagy intenzitású edzéssel járó sportágban tevékenykedsz, és nagyobb hatékonyságot, jobb eredményeket szeretnél elérni, teljesítményed növeléséhez válaszd a kreatint tartalmazó étrend-kiegészítőket!