A falfestés az egyik házilag is könnyen, különösebb szaktudás hiányában kivitelezhető szakipari munka, amelynek ideális időszaka a tavasz és a nyár, ugyanakkor néhány feltétel megteremtésével igény szerint télen is megvalósítható.
Amennyiben magunk állunk neki a helyiségek falainak felújításához, átszínezéséhez, gyakran fordítjuk erre a nyári szabadságunk egy részét, hiszen ekkor rendszerint ideálisak a körülmények, gyorsan szárad a fal, és a szellőztetés sem jár energiapazarlással.
Van azonban, hogy nem tudjuk ekkor elintézni, és belecsúszunk a mesterek által kevésbé ajánlott időszakba, azonban aggodalomra semmi ok, néhány jó tanács betartásával tökéletes lehet a végeredmény. Fontos, hogy a céljainknak megfelelő minőségi anyagokat válasszunk, ehhez kínál a MesterekFutára különféle beltéri falfestékeket a legnevesebb gyártók kínálatából.
Ideális körülmények télen?
A festéshez, pontosabban a felhordott festékrétegek tartóssága érdekében 20-25℃-ra, valamint száraz időre van szükség, különösen így van ez a kültéri felületek színezése esetében, bár beltéren is jó, ha ideális körülményeket teremtünk. Erre télen is van mód, amennyiben ekkor tudunk időt szánni ezekre a munkákra, azonban nagyobb odafigyelésre lesz szükség.
Nyáron tökéletes festéshez a falak hőmérséklete, azonban télen extra figyelmet érdemel. Hideg felületekre ne fessünk, így különösen figyeljünk a homlokzati falak belső felületének hőmérsékletére, és ha szükséges, fűtéssel melegítsük 20℃ körüli hőmérsékletűre!
Hogyan teremthetsz megfelelő hőmérsékletet és légmozgást?
Válassz jól fedő minőségi festékeket, hogy ne kelljen 2-nél több rétegben kenni! Télen figyelmet érdemel az alapozók és festékek tárolása is, ha megvásároltad, ne felejtsd az autó csomagtartójában éjszakára, vidd be a fűtött garázsba vagy lakásba, ugyanis a hideg nem tesz jót nekik.
A glett, az alapozó és a festék száradása több időt igényel, és megfelelő légmozgást kell biztosítani a helyiségekben, ugyanakkor a hőmérséklet nem süllyedhet + 5℃ alá. A glett esetében 4-5 óra száradási idővel kalkulálj! Szellőztetés hiányában nemcsak lassabb lesz a száradás, de a nedvesség, illetve a felületek és a levegő drasztikus lehűlése penészedést, illetve a festékréteg repedezését okozhatja. Nem beszélve arról, hogy hosszabb szellőztetéssel az utcát fűtjük. A legjobb, ha óránként 1-2 percre nyitjuk csak ki az ablakokat, illetve ventilátorral mozgatjuk a levegőt.
Hogyan járjunk el festés után?
Nem csupán festés előtt, de utána is körültekintőbbnek kell lenni hideg időben. Érdemes a helyiséget a szokásosnál magasabb hőmérsékletre felfűteni, illetve lehetőleg 1-2 hétig üresen hagyni, a bútorokat nem visszapakolni. Ha másképp nem oldható meg, ne toljuk a falakra, hagyjunk 10-15 cm távolságot a fal és a berendezések között, hogy biztosítva legyen a légáramlás, így ugyanis megakadályozható a falak és a bútorok penészedése.
Mint láthatod, a téli festés nem lehetetlen, azonban több időt és energiát igényel, jobb, ha felkészülsz rá.