A gumiabroncsok palettája nagyon széles. Ma már rengeteg kialakítással, mintázattal, speciális tulajdonságokkal rendelkező termékekkel találkozhatunk. Vannak olyan hatékony abroncsok is, mint a peremvédős gumi, ami számtalan helyzetben képes megvédeni a felnit, a kereket és magát a gumit is.
Mitől lesz egy gumi peremvédős?
Tulajdonképpen ez egy olyan speciális kialakítást jelent, aminek a felnivédő pereme képes megóvni a kerékpánt peremét a sérülésektől, mechanikai súrlódásoktól. A Gumiflex gumiabroncs nagykereskedelem kínálatában is megtalálhatóak ezek a termékek. Ilyen például a Continental PremiumContact 6 abroncs, aminek a peremvédő kialakítása képes védelmet nyújtani a járdaszegély okozta súrlódással, a törmelékbecsapódással és más külső hatásokkal szemben. Fontos beszélni a hátrányról is: a peremvédős gumiabroncsok korlátozzák a dísztárcsa használatát, de a plusz védelemért valószínűleg erről sokan hajlandóak lemondani.
A piacon más megnevezést is használnak a peremvédős gumikra, például felnivédő peremes abroncsot. Ezek is szintén a speciális gumiabroncsok kategóriájába tartoznak, fokozott védelmet nyújtanak a felni számára, ami nagy segítséget jelent a hosszú élettartam elérésében, valamint a kerékpánt amortizációját is csökkentik. Az alufelnik esetében különösen ajánlott a peremvédős gumi használata.
Csökkenti a felnit érő külső hatásokat, kevesebb karc, ütődés és elhasználódás lesz a felületen. A téli gumiknál alkalmazzák gyakran ezt a technológiát, mivel az autó kerekeit ebben az időszakban kiemelten nagy terhelés éri. Az alufelniket sokszor esztétikai okok miatt választják, ezért a tökéletes állapot megőrzése érdekében ajánlott peremvédős gumiabroncsot felszerelni.
Mire figyeljünk vásárlás során?
Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mégis milyen jelölést kell keresni. Egy abroncs nevében több jelölés, rövidítés is található. A márka neve még könnyen érthető, ahogy a gumiméret is, de ahogy kiegészül a gumiabroncs szerkezetével, keréktárcsa-átmérővel, DOT-számmal, terhelési és sebességindex mutatókkal, máris nehezebb a dolgunk.
Hogy még nagyobb legyen a kihívás, a gyártók eltérő jelöléseket alkalmaznak a peremvédős gumik esetében. Nem kell aggódni, a megfejtés viszonylag egyszerű. A legtöbbször találkozhatunk FP: szegélyvédő, RFP: szegélycsík védő, MGS: maximális peremvédő és FR: peremvédő gyűrű jelölésekkel, rövidítésekkel.
A maximális védelem a cél
Természetesen a gumiabroncs nem egy olyan alkatrész, amit viszonylag sűrűn kell cserélni. Nem is olcsó a pótlása, éppen ezért érdemes mindent megtenni azért, hogy minél hosszabb élettartammal rendelkezzen mind az abroncs, mind a felni és a kerék. Ehhez a legjobb választás egy prémiumminőségű peremvédős gumi, amiből minden járműhöz megtalálhatjuk a megfelelőt.