Sokan úgy vélik, hogy csupán illúzió az adatbiztonság. Szakértők szájából rengetegszer hallani, hogy csak kétféle ember létezik: akinek már volt dolga tönkrement adathordozóval, és olyan, aki majd ezután fog vele találkozni. Biztos, hogy így van ez? Valóban fontos az adatbiztonság? Lássuk!
A számítástechnika megreformálta az adattárolást
Napjainkban természetessé vált, hogy mindent számítógépeken tárolunk és dolgozunk fel. A számítástechnikát folyamatos fejlődés jellemzi, immár az internet korát éljük, amin keresztül gyakorlatilag bármihez hozzáférhetünk. Azonban van egy olyan sötét oldala is ennek, hogy így azok is elérnek minket, akiknek nem feltétlenül jók a szándékaik. Épp ezért érthető, hogy miért hangsúlyozza lépten-nyomon minden informatikai szakember az adatmentés fontosságát.
Immár sokkal gyorsabb és kényelmesebb az információk begyűjtése, tárolása és feldolgozása, mint az korábban bármikor is volt. Ha csak abba belegondolunk, hogy mennyi papírra lenne szükségünk ahhoz, hogy mindent így tároljunk a digitális helyett. Nem beszélve a sérülékenységről, a korlátozott egyidejű hozzáférésről, valamint a limitált kereshetőségről.
Bár valóban vannak veszélyek, egyértelmű, hogy ez a jó irány, efelé kell továbbra is haladnunk. Pillanatok alatt elérhetünk velük bármilyen információt, amire csak szükségünk van. Már csak a kereshetőség miatt is érdemes inkább ezt az irányt követni. Azonban nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy sérülékenyek a tárolók, sajnos egyik sem örök életű!
Az adatbiztonság valóban csak illúzió lenne?
Jelenleg máris gyakorlatilag függők vagyunk a számítógépeinken tárolt adatoktól. Épp ezért egy adatvesztés igen komoly károkat tud okozni. De ez egy megalapozott veszély? Sajnos az a rossz hírünk, hogy igen, az. Méghozzá attól függetlenül, hogy milyen technológiával történik a tárolás.
Ráadásul nem is csak egyetlen veszélyforrásról van szó. Persze lehetnek hardveres hibák, de emellett jogos aggodalom az is, hogy valamilyen vírusfertőzés okoz károkat. Ugyanakkor nem kizárható az emberi hibázás lehetősége sem! Kiváló példa erre, ha egy korábbi dokumentumra rámentünk, miközben a régire is szükségünk lett volna. De ugyanilyen adatvesztéssel járó probléma az is, ha véletlenül törlünk egy fontos állományt a merevlemezről.
Ezek szinte mindegyike megelőzhető akkor, ha vannak rendszeres biztonsági mentéseink. Az adataink biztonsága és visszaállíthatósága szempontjából létfontosságú, hogy erről gondoskodjunk! Ez az a terület, ahol minimális befektetés mellett is óriási hasznot érhetünk el, azaz mindenképp megéri vele foglalkozni!
Adatbiztonság a gyakorlatban
A legfontosabb, legnélkülözhetetlenebb állományainkat semmiképp se egyetlen helyen tároljuk! Egy biztonsági mentésünk mindenképp legyen. Ezzel egy rendszerösszeomlást, egy hardverhibát át tudunk vészelni. Akár egy másik SSD-re vagy HDD-re is jó, de kiváló megoldás a felhőbe való rögzítés is. A lényeg, hogy gondoskodjunk adataink biztonságos tárolásáról!