A villanyautókkal kapcsolatban az egyik legnagyobb kihívást a töltés jelenti. Természetesen mindenki a leghatékonyabb megoldást keresi, amivel a mindennapok kényelmesek és kevésbé költségesek. Két fő módszer közül választhatunk: nyilvános és otthoni töltők. Lehet a kettőt is vegyíteni, de erősen ajánlott beszerezni utóbbiból is egyet.
Melyik töltési módot érdemes választani?
A töltés költségét több tényező is befolyásolja. Az egyik elsődleges cél, ha elektromos autót vásárolunk, hogy ezzel egyidőben egy hatékony eszközt is szerezzünk be, amivel tölteni fogjuk az akkumulátort. Az eautotoltokabel.hu otthoni töltőkábel kínálatában garantáltan megtalálhatjuk azt a megoldást, amit aztán használni tudunk. De miért kell külön egy eszköz, ha alapból kapunk az elektromos autóhoz egy gyári kábelt? Itt máris előtérbe kerül a töltés költsége, ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy milyen az adott eszköz töltési hatékonysága.
Ez az érték azt mutatja meg, hogy a felvett energia hány százalékát képes a töltő továbbítani a jármű akkumulátorába. Egy gyári eszköz, amely hagyományos konnektoron keresztül működik, a felvett áram 80%-át tudja csak az energiatárolóba juttatni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az energia egyötöde elvész. Ezzel szemben egy minőségi, telepített otthoni töltőkábel akár 95%-os hatékonyságra is képes, ami máris 15%-os “árkülönbséget” jelent majd a végén a számlán.
Ha további lépéseket akarunk tenni a költséghatékonyság irányába, akkor nem szabad elfeledkezni az éjszakai áramról sem, ami köztudottan olcsóbb, mint a nappali. Ha erről töltjük az elektromos autót, akkor a fenntartás még kedvezőbb lesz. Miért olcsóbb az éjszakai? Mert az áramot nem lehet tárolni, értékesíteni kell, a hálózatok pedig kevésbé leterheltek éjszaka.
Tippek a hatékony töltésért
A legtöbb hazai ingatlan elektromos hálózatát nem ekkora igénybevételre tervezték. Ezért is fontos egy telepített töltőt használni, ami képes kordában tartani a töltési folyamatokat. Arra is érdemes odafigyelni, hogyha több elektromos autó van a családban, azokat semmiképpen se egyszerre töltsük. A töltöttségi szint esetében figyeljünk arra, hogy az sose menjen 20% alá, mert a töltési sebesség ilyenkor már a felére fog csökkenni.
Hideg időben, pláne télen még lassabb lehet az egész töltés, ezért érdemes fűtött garázsban elvégezni a tevékenységet.
A telepítést nem mi fogjuk elvégezni
A gyári töltőt sokkal inkább használjuk tartalékként, B-opciónak tökéletes, de elsődlegesen otthoni töltésre telepítsünk egy fali töltőt vagy töltőoszlopot. Ehhez először fel kell mérni az épület elektromos hálózatának teljesítményét, majd ez alapján kiválasztani a megfelelő eszközt. Ha ez megtörtént, a telepítési munkálatokat csak hiteles villanyszerelő végezheti el, hogy a használat során semmilyen problémával ne találkozzunk majd.