A pince egy olyan helyiség, ahol kevés időt töltünk, azonban ha nedves, dohos és penészes, akkor semmire sem fogjuk tudni használni. Van, aki úgy gondolja, hogy majd nyáron kiszárítja a pincéjét, ezért a nagy melegben tárva-nyitva hagyja a pinceajtót. Majd jön a meglepődés, hogy a pince nem hogy száradt volna, de nedvesebb, mint valaha.
Vajon mi ennek a jelenségnek az oka? És tehetünk valamit a nedvesség ellen, vagy törődjünk bele, hogy egy vizes és használhatatlan helyiséggel rendelkezünk? Cikkünkből kiderül!
A nedvesség eltávolítása a pincéből
A legfőbb kérdés tehát az, hogyan távolítsuk el a pince levegőjében található nedvességet? Ez a nedvesség okozza ugyanis a dohos szagot, a pince falaira lecsapódva pedig kiváló táptalaja a penészgombáknak. A Trotec-LPV páramentesítői képesek arra, hogy kiszárítsák a dohos pince levegőjét, ez a technológia ugyanis a levegőben található nedvességet a készülék belsejében csapja le, így a víz egyszerűen kiönthető.
De miért nem szárad ki magától a pince, ha kint forróság van?
Akkor térjünk vissza a bevezető kérdésre, hogy a kinyitott pinceajtó esetében miért marad bent a nedvesség a helyiségben? Ennek egyszerű fizikai okai vannak. A kinti, meleg levegő sokkal több nedvességet tud felvenni, mint a pincében lévő hideg levegő. A pince lényege pont az, hogy benne hűvös van, így amikor a kinti meleg levegő bejut, akkor az abban lévő nedvesség is le fog csapódni a pince falára.
Ördögi kör ez, hiszen a meleg levegő így nemhogy kiszárítaná a pincét, de még több nedvességet visz be, ezért ezzel a módszerrel látható, hogy nem tudjuk páramentessé tenni a pincénket.
Miért nedves a pince levegője?
Nyilvánvaló, hogy a vizesedés megszüntetése, vagyis a probléma gyökerének a megtalálása lenne a legideálisabb megoldás. A nedvesség bejuthat a falakba a talajból, amikor megsérül, vagy elégtelen a pince vízszigetelése, de akár egy folyamatos ázás vagy korábbi beázás is okozhatja. Ezen technológiai problémák megoldása végleg megszüntetheti a magas páratartalom problematikáját, azonban addig, amíg ez nem történik meg, a páramentesítő készülék használata adhat normál klímát ennek a helyiségnek.
A párátlanító készülék bevetése
A pince esetében szinte azonnal egy használható helyiséget kaphatunk, ha elkezdjük használni a páramentesítő berendezést. Arra azonban figyelni kell, hogy ha már megjelent a penész, akkor azt el kell távolítani, ellenkező esetben a spórák a levegőben maradhatnak.
A készülék a beállított értéken tartja a helyiség páratartalmát úgy, hogy a beszívott levegőből leválasztja a nedvességet és azt egy kivehető tartályba gyűjti össze, így tiszta, kellemes környezetet biztosít. A pince esetében érdemes nagyobb tartállyal rendelkező berendezést vásárolni, így ha ritkábban nézünk rá a pincénkre, akkor is el fog benne férni a tartályban összegyűlt nedvesség.
Ha megoldjuk a páramentesítést akkor újra rendeltetésszerűen tudjuk használni a pincénket. Nyugodtan tárolhatjuk benne a holminkat, vagy akár borozgathatunk benne barátainkkal.