Azt mindenki tudja, hogy a kutyusok rendkívül okos állatok és jól taníthatóak, azonban rengeteg olyan kutatás is készült már, amely összehasonlította a különféle fajtákat az intelligenciájuk alapján.
Azonban ki kell hangsúlyozni, hogy egy kutya csak akkor tudja megmutatni, hogy mi mindenre képes, ha a gazdája elegendő minőségi időt tölt vele, és a megfelelő neveléssel, tanítással lehetőséget ad az állatnak arra, hogy megcsillogtassa az intelligenciáját.
Emellett a kutyatartás fontos része még az egészséges táplálék biztosítása is, például a Kutyakajas.hu Webáruház Brit Care tápjai által. Azok a kutyusok, akik teljes értékű eledelt fogyasztanak, nemcsak jobban érzik magukat a bőrükben, de jól forognak a buksijukban azok a bizonyos agytekervények is.
Mely fajtákat tartják a legokosabbnak?
A többség ebben a kérdésben Dr. Stanley Coren – The intelligence of dogs című könyvét veszi alapul, melyben a szerző pszichológiaprofesszor, a kutyák alapos tanulmányozása után felállította az alábbi sorrendet:
- Border collie
- Uszkár
- Német juhászkutya
- Golden retriever
- Dobermann
- Shetlandi juhászkutya
- Labrador retriever
- Papillon
- Rottweiler
- Ausztrál pásztorkutya
Ők tehát a top 10, ezenfelül még érdemes megemlíteni a malinoist és a berni pásztort, amelyek 22., a staffordshire terrier a 34. a tacskó a 49., a francia bulldog pedig az 58. helyen szerepel.
Az első helyezett talán nem lep meg senkit, hiszen a border collie-k pontosan az intelligenciájukról híresek, az viszont sokak számára megdöbbentő lehet, hogy az ugyancsak rendkívül okosnak tartott labrador például csak a 7. helyezett, a malinois pedig még az első 10-be sem került be.
Ehhez viszont érdemes tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy az említett könyv 1994-ben jelent meg, vagyis ezek a kutatási adatok mostanra több, mint 30 évesek, azóta pedig számtalan újabb tanulmány is készült már a témában.
Hogy még egy kicsit tovább árnyaljuk a képet…
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a kutatások során csak fajtatiszta ebeket vizsgáltak, viszont bolygónkon rengeteg keverék kutyus is él.
Egy “utcai keverék” is lehet ugyanolyan okos, engedelmes, és jól tanítható, mint “tiszta vérű” társai, sőt ezek az állatok az egyedi genetikájuknak köszönhetően sokszor meglepő jellemvonásokkal is rendelkeznek.
Ha neked is keverék kutyusod van, érdemes tesztelgetni, hogy milyen típusú feladatokban teljesít jól, és elkezdeni dolgozni azon, amihez láthatóan van érzéke.
Hogyan tanítsd a kutyádat?
Erre pár sorban nem lehet válaszolni, érdemes alaposan utánajárni a témának, illetve szakképzett trénerek segítségét kérni. Ami fontos, hogy a pozitív megerősítésekkel lehetsz a legeredményesebb, ami ráadásul a kutya-gazdi kapcsolatot is erősíti.
A jutalmazás történhet kutyanasival vagy játékkal, viszont ügyelj arra, hogy a dicséret és az elismerés ne maradjon el, ha az eb végrehajtja a kért utasítást.
Persze más-más feladatokban lesz jó például egy rottweiler, egy labrador vagy egy spániel, ezért mindig vedd figyelembe kedvenced egyedi jellemzőit is.