A futsal, avagy a teremfoci egyre nagyobb népszerűségnek örvend Magyarországon is. Pláne most, hogy közeleg a tél, amikor a magyar bajnokságok is szünetet fognak tartani, az időjárás sem lesz éppen megfelelő ahhoz, hogy odakint tudjuk rúgni a bőrt, muszáj lesz a terembe vonulni, ha a kedvenc sportunknak akarunk hódolni.
Lényeges különbségek vannak a nagypályához képest
Természetesen a legtöbb esetben megegyeznek a hagyományos labdarúgás szabályaival, de vannak nagyobb eltérések, egyedi szabályok is. Már önmagában az is egy hatalmas változás, hogy milyen pályán történik a játék. A termekben található felület teljesen más körülményeket teremt a labdarúgáshoz, így nem árt, ha a Focicipőbolt teremcipő kínálatából választunk egy lábbelit. Hagyományos, stoplis cipővel vagy műfüves modellel szigorúan tilos pályára lépni teremben. Balesetveszélyes, komoly kárt tehetünk magunkban, a többi játékosban és a felületben is.
Egy futsal mérkőzésen ugyanúgy két csapat játszik egymás ellen. A két csapatban 5-5 játékos van pályán, egyikük a kapus, a másik négy lesz a mezőnyjátékos. Maximum 9 cserejátékos lehet, akármikor lehet cserélni, de csak a kijelölt zónában úgy, hogy a csere akkor léphet pályára, ha a lecserélt játékos már elhagyta azt. A kézilabda pálya méretével megegyezik a standard futsal pálya, ahogy a kapu mérete is. A labda kisebb, mint a nagypályás fociban, illetve egy speciális szivacsréteg is található rajta, ami miatt kisebbet pattan, mint egy hagyományos focilabda.
Eddig nem sok nagy különbség van a hagyományos labdarúgáshoz képest. Egy teremfoci mérkőzés kétszer 20 percig tart. Ha nincs játékban a labda, akkor áll az óra. Ha döntetlen van a rendes játékidő végén, akkor kétszer 5 perc hosszabbítás következik, amit büntetőrúgások követnek, ha továbbra sem született döntés a győztes kilétéről. Az edzőknek lehetőségük van félidőnként egy-egy egy perces időt kérni.
Ismerős játék, némi csavarral
Itt is van sárga és piros lap: ha valaki sikeresen összegyűjt két sárgát, akkor a második után automatikusan jár a piros. A piros lapos játékos nem állhat vissza a mérkőzés során, 2 percig emberhátrányban játszik csapata, utána kiegészülhet. Hamarabb kiegészülhet, ha gólt kapnak. A közvetlen szabadrúgást maga után vonó szabálytalanságokat számolják, a hatodik elkövetése után kisbüntetőt végezhet el az, akivel szemben elkövették.
A labda játékba hozatalában is van különbség, mivel itt nincs bedobás, hanem oldalberúgás következik. Az ellenfél játékosainak legalább 5 méterre kell elhelyezkedni a labdától, és 4 másodperc van játékba hozni a labdát.
Mi a helyzet a kapusokkal?
Itt is van néhány eltérés: a kapus csak kidobással hozhatja játékba a labdát és a saját térfelén csak négy másodpercig birtokolhatja azt. A kapus lecserélhető mezőnyjátékosra, akinek megkülönböztető mezt kell viselnie. A futsal is ugyanúgy elérhető mindenki számára, mint a hagyományos foci. Csupán egy minőségi teremcipőt kell beszerezni hozzá.