Tévhit, hogy az ausztrál juhászkutya a Föld másik felén található kontinensről származna. A hivatalos elnevezése ennek ellenére megmaradt. Egy olyan fajtáról van szó, amely csak a 19. században jelent meg az Amerikai Egyesült Államokban.
A története tehát rövid és viszonylag homályos is. Háromféle pásztorkutyából tenyésztették ki, ez pedig a latin, az európai és az ausztrál pásztorkutya. Ez azért történhetett meg, mert abban az időben Európából rengetegen érkeztek kutyával a keleti parti területekre.
Az aussi jellegzetessége
Az ausztrál juhászkutya, röviden aussi kiváló munkakutyának számít, főleg ezért is kezdtek el a tenyésztésével foglalkozni. Fő feladata akkor a marhacsordák terelése volt, az amerikai őslakosok hatalmas megbecsüléssel fordultak a “szellem szemű” kutyákhoz.
A mai fajták neveléséhez a Falatozoo.hu állateledel webáruház okos kutyaeszközei közül is beszerezhetünk párat, amelyekkel az állat jól tanítható.
A tömör gyönyörnek is nevezhető ebek méretük alapján közepes termetűnek számítanak. 48 és 56 cm között vannak, a súlyuk pedig átlagosan a 15 és 25 kg-os tartományba esik. Ehhez tartozik a hihetetlen izomzat, valamint a nem túl vastag, de igen erős csontozat.
Az erőteljes hátsó izomzatuknak, valamint az erős lábaiknak hála igen akrobatikus mozgásra képesek. A juhászkutya magával ragadó látványt nyújt futás közben.
A jellemük és a neveltetésük
Az aussi azonban nemcsak hajtó kutyának kiváló, hiszen remek családi kedvenc. Jól alkalmazkodik, könnyen tanítható, de még így sem való mindenkinek. Mivel hatalmas a mozgásigényük, sokat kell velük foglalkozni és persze mindig láb alatt is vannak. Viszonylag domináns, ezért kell a nevelése közben következetesnek lenni. A legtöbb esetben nem árt a kutyaiskola sem, ahol szakszerű segítséget kaphatunk a kiképzésével kapcsolatban.
Nem érdemes agresszívan bánni vele, hiszen nagyon magas intelligenciával rendelkezik, amire a nevelése során is figyelni kell. Szerencsére azonban bátran tartható lakásban, de csak akkor, ha napi szinten foglalkozunk vele és lefárasztjuk. Nemcsak fizikailag, hanem szellemileg is kell ezt érteni.
A betegségei és az egészségi állapota
Vannak kutyák, amelyek számos betegséggel küzdhetnek. Minden fajtának, így az aussinak is megvannak a gyakori örökletes problémái. Nem árt tehát ezekkel sem tisztában lenni, ha egy ilyen fajtát szeretnénk otthonra.
Bár egészségesek, ha nem ismerjük a felmenőit, akkor nem tudhatjuk, hogy mire számítsunk. Ez még a keverék kutyáknál is így van. Ilyen lehet a szembetegség, annak különféle fajtái, valamint előfordulhat még nála váll- és csípődiszplázia is. A kutyafajta epilepsziára is hajlamos, amit nem lehet szűrni, de csak 4-9 százalékukat érinti, így nem kell nagyon aggódni.
Az érzékenyebb négylábúak és a keverékek egyes gyógyszerekre is allergiásak lehetnek. Amennyiben ezek közül valamelyiket megkapják, akkor komoly tüneteket produkálhatnak. Szerencsére azonban nem kell velük állandóan orvoshoz járni.